روش های درمان و مقابله با آکنه

جای زخم های آکنه سرسخت و لجوج هستند و یک راه حل مراقبتی برای تمام افراد بهترین روش نیست. یکی یا تلفیقی از راه حل های زیر ممکن است ظاهر پوست شما را بسته به نوع زخم، نوع پوست و شدت زخم؛ بهبود ببخشد.

•  مراقبت خانگی پوست
 استفاده از کرم های ضد آفتاب میتواند به تضاد رنگ بین زخم و پوست زخم نشده، کمک کند. بعضی از کرم های ترمیم کننده، مانند آن هایی دارای آزالئیک اسید یا هیدروکسیل اسید هستند؛ نیز میتوانند کمک کنند.

•  فیلر با بافت نرم
 تزریق کلاژن، چربی یا دیگر موادی از این قبیل زیر پوست میتواند پوست زخم شده را متورم کند و به بهبود آن کمک کند. نتایج موقتی هستند، پس نیاز است برای اثرگذاری کامل روش درمانی را تکرار کنید. این روش ریسک کمی در تغییر رنگ پوست دارد.

•  تزریق استروئید
تزریق استروئید به بعضی از زخم های آکنه، میتواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد.

•  زنده سازی پوست با استفاده از لیزر
این روش به سرعت در حال عمومی شدن است و اغلب در زخم هایی استفاده میشود که یکبار خراش پوستی (نوعی روش درمانی پوست) تجربه کرده اند. این تکنولوژی خطر ریسک به وجود آمدن عوارضی همچون برآمدگی محل ترمیم پوست، در افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند را افزایش میدهد.

•  دیگر روش های تکنوولوژیک
روش های درمانی با دستگاه های اپتیکال و دارای امواج رادیولوژیکی بدون آسیب رساندن به لایه بیرونی پوست به کمترشدن تاثیرات آکنه، کمک میکند. نتایج این نوع درمان کوچک هستند، و شما معمولاً نیاز پیدا میکنید این روش را تکرار کنید.

•  خراش پوستی
این روش معمولاً برای اکثر زخم های سخت تجویز میشود. پزشک شما لایه سطحی پوست شما را با یک برس چرخشی برمیدارد. سطوح زخم ها ممکن است کاملا محو شود و در آکنه هایی که عمیق هستند، زخم ها کمتر قابل مشاهده خواهند بود.

•  لایه برداری به روش شیمیایی
دکتر شما یک ماده شیمیایی را در روی بافت زخم به کار میگیرد تا لایه سطحی پوست شما را از بین ببرد و زخم های عمیق را به کمترین حد خود میرساند. شما میتوانید با احتیاط این کار را تکرار کنید و با یک لایه برداری متوسط، نتایج خوبی بگیرید. شما فقط میتوانید یک لایه برداری عمیق داشته باشید. عوارض این روش میتواند باعث تغییر رنگ پوست خصوصاً در لایه برداری عمیق پوست های تیره شود.

•  میکرونیدلینگ پوست
پزشک شما یک دستگاه سوزنی شکل را روی پوست شما میگیرد تا ساختار کلاژنی زیر لایه پوست را تحریک کند. این روش ایمن، ساده و یک تکنولوژی تاثیرگذار برای زخم های آکنه است. این نوع درمان کمترین ریسک تغییر رنگ پوست را در پی دارد. نتایج این درمان کوچک هستند و شما معمولا نیاز پیدا میکنید این روش را تکرار کنید.

•  جراحی
با استفاده از یک فرآیند جزئی که برش کوتاه نامیده میشود، پزشک شما زخم های آکنه را میبرد و جای برش را بخیه میزند. با یک تکنولوژی که سابسیژن نامیده میشود، پزشک شما سوزن های را در پوست داخل میکند تا فیبر های زخم آکنه که در زیر لایه پوستی جای دارد را، از بین ببرد.

•  توکسین بوتولینوم (بوتاکس)
گاهی اوقات پوست اطراف زخم های آکنه چروک میخورد. تزریق بوتاکس پوست اطراف زخم آکنه را التیام میبخشد، که این روش میتواند امکان بهبود ظاهر زخم آکنه را نیز فراهم کند. نتایج موقتی هستند، بنابراین نیاز است فرآیند درمان برای بهبود کامل زخم تکرار شود.

طناز گستر آسیا
ما رو در شبکه های اجتمائی دنبال کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.