جستجو کردن
Close this search box.

۱۴ توصیه برای ناخن‌هایی قوی‌تر

۱۴ توصیه برای ناخن‌ هایی قوی‌تر
عوض کردن بعضی عادت‌ های زندگی می‌تواند به بهبود سلامت ناخن‌ های شما کمک کند. ما چند توصیه و روش را به شما نشان می‌دهیم که در کوتاه‌ترین زمان ناخن‌ های بهتری داشته باشید.

۱. مکمل بیوتین
بیوتین، که به آن ویتامین بی۷ هم می‌گویند، در بدن ذخیره نمی‌شود و حلال در آب است. برای موثر بودن باید روزانه مصرف شود. بیوتین علاوه بر کمک به سیستم عصبی بدن، به استحکام ناخن و مو کمک می‌کند. شما می‌توانید بیوتین بدن خود را با مصرف حبوبات یا تخم مرغ پخته و یا مکمل‌ های بیوتین تامین کنید. قبل از مصرف مکمل‌ ها حتما با دکتر خود مشورت کنید.

۲. ناخن‌ های خود را زیاد در معرض آب قرار ندهید
خیساندن ناخن‌ ها در آب به مدت طولانی می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت ناخن‌ های شما داشته باشد و باعث ضعف و شکنندگی آن ها شود. برای جلوگیری از اثرات منفی هنگام استحمام دستان خود را از آب بیرون نگه دارید و هنگام شستن ظروف دستکش به دست کنید.

۳. حفظ رطوبت بدن
حفظ رطوبت بدن در حد متناسب برای سلامتی شما و از جمله سلامتی ناخن‌ های شما بسیار حیاتی است. اگر نمی‌خواهید ناخن‌ هایی ضعیف و شکننده داشته باشید رطوبت بدن خود را با مصرف آب و مایعات حفظ کنید.

۴. رژیم غذایی خود را کنترل کنید
علاوه بر مصرف ویتامین و مواد معدنی، رژیم غذایی خود را متنوع و سالم نگه دارید. رژیم غذایی که فاقد ویتامین و مواد معدنی باشد می‌تواند اثرات مخرب روی بدن و ناخن‌ های شما داشته باشد.

۵. توجه به محصولات بهداشتی و آرایشی
بسیاری از محصولات ناخن مانند پولیش ناخن مواد شیمیایی قویی دارند که می‌توانند تاثیر منفی روی ناخن‌ های شما داشته باشند. همچنین استفاده از پاک‌ کننده های پولیش ناخن حاوی استون کنار بگذارید چرا که ممکن است برای ناخن‌ های شما ضرر داشته باشند.

۶. از ناخن های اکریلیک استفاده نکنید
با اینکه ناخن‌ های اکریلیک می‌توانند جایگزین ساده ای برای کسانی باشند که نمی‌توانند ناخن‌ هایشان را بلند کنند، اما استفاده‌ی مداوم از این محصولات باعث پوسته شدن و در نهایت ضعیف شدن ناخن‌ ها شود. سعی کنید به‌طور مداوم از آن‌ ها استفاده نکنید.

۷. در استفاده از پولیش ناخن صرفه‌جویی کنید
اگرچه پولیش ناخن زیبا به نظر میرسد، اما به ناخن‌ های خود فرصت نفس کشیدن بدهید. حتی استفاده از پولیش‌های غیر سمی نیز در بلند مدت می‌تواند ناخن‌های شما را ضعیف می‌کند.
پس از حدود یک هفته استفاده از پولیش، با پاک‌کننده‌ی بدون استون ناخن‌ های خود را تمیز کنید و پس از آن برای یک هفته از پولیش استفاده نکنید.

۸. ناخن‌‌ های خود را کوتاه نگه دارید
اگر ناخن‌ های خود را مدت طولانی بلند نگه دارید احتمال اینکه به چیزی گیر کنند و بشکنند بیشتر می‌شود. احتمال اینکه ناخن‌ های کوتاه ترک بخورند یا بشکنند کمتر است.

۹. از ناخن خود برای انجام کار ها استفاده نکنید
استفاده از ناخن‌ هایتان برای باز کردن قوطی نوشابه و کار هایی از این قبیل می‌تواند منجر به ضعیف شدن ناخن‌ها شود. به جای ناخن، از نوک انگشتان خود استفاده کنید.

۱۰. به ناخن‌های خود لوسیون بزنید
پس از پاک کردن پولیش، با لوسیون مناسب رطوبت ناخن‌ های خود را حفظ کنید. همچنین پس از هر بار شستن دست‌ ها لوسیون بزنید.

۱۱. از محصولات خشک‌کن استفاده نکنید
اگر باید از ضدعفونی کننده استفاده کنید، سعی کنید به ناخن‌ های خود نمالید، و در استفاده از آن زیاده روی نکنید. استفاده‌ی مداوم از چنین محصولاتی تاثیر مخربی روی ناخن‌ ها دارد.

۱۲. روش سوهان کشیدن خود را عوض کنید
حرکت عقب و جلوی مداوم هنگام سوهان کشیدن می‌تواند به ناخن آسیب بزند. برای حفظ سلامت ناخن‌ های خود فقط در یک جهت سوهان بکشید.

۱۳. شامپوی خود را عوض کنید
اگر از شامپوی مخصوص مو های چرب استفاده می‌کنید که سعی دارد چربی موها را خنثی کند، ناخن‌های شما خشک شده و ضعیف و شکننده می‌شوند. شامپوی خود را عوض کنید و در چند هفته تاثیر آن را خواهید دید.

۱۴. با دکتر خود صحبت کنید
اگر پس از همه‌ی راه‌های ذکر شده ناخن‌های شما همچنان ضعیف و شکننده هستند، به متخصص پوست و ناخن مراجعه کنید. دکتر شما ناخن‌ های شما را معاینه می‌کند و برای بهبود سلامتی آن‌ ها شما را راهنمایی می‌کند. علاوه بر این، می‌توانند برای درمان و استحکام ناخن ها دارو تجویز کنند.

طناز گستر آسیا
ما رو در شبکه های اجتمائی دنبال کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *